ikitelli çilingir telefonu

İkitelli Çilingiri

ikitelli anahtarcı

ikitelli Çilingiri Çilingir Anahtarcının Görevleri

ikitelli çilingiri Emniyet Anahtar olarak bu sektörde Anahtarcı (Çilingir); Örnek anahtara “Chip” kontrolü yapar. Anahtarın kopyasını çıkarır. Anahtarda yapım esnasında oluşan çapakları alır. Anahtarı kodlar. Maymuncuk hazırlar. Kilit Açma Tutanağı doldurur. Kilidi açar. Kilide anahtar yapar. Kilit tamir ve bakımlarını yapar. Kilit şifrelerini değiştirir. Kilide barel takar. Emniyet sistemi takar, Gerekli durumlarda bilirkişilik yapar. Kasa anahtar makinası, Chip detektörü, İşlenmemiş ham anahtar, Anahtar yapma makinası, Şifreli bilyeli anahtar makinası, Matkap, Zımpara taşı, Çark, El ve tezgah mengenesi, Tornavida, Ayarlı pense, Segman pensesi, Pim tutma Aparttı, Maymuncuk takımı, Mastar, Çelik Tel, Törpü, Demir ve kıl testere kolu, Fırçalı taş motoru, Tesviyeci eğeleri, Pafta ve kılavuz takımı, Kumpas, Lokma takımı, Keski takımı, Allen anahtar takımı, Pim tutma apartı, Barel sökme mili, Cımbız, Çekiç, El tezgahı, Şarjlı ve akülü matkap, İskarpela takımı, El feneri, Kargaburnu, Teknik endoskopi cihazı, Şoklama kablosu, kulaklık, Pas sökücü, Master pim seti, Transport, Diagnostik test cihazı. Anahtarcı (Çilingir) olmak isteyenlerin; El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Sağlıklı ve özellikle görme özrü olmayan, Mekaniğe ilgili ve yetenekli, sabırlı, dikkatli bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen, Şekiller arasındaki ilişkiyi ve ayrıntıyı algılayabilen, sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir. Çilingir; yeterli deneyim ve sermayeye sahip olanlar kendi iş yerlerini açabilirler. Genellikle meslek, kendi işini kurmaya çok uygundur. Diğer anahtarcılar yanında da iş bularak çalışabilirler. Çilingirlik, yüzyıllar öncesine dayanan en eski mesleklerden biridir. Kilit mekanizmalarının icadıyla birlikte kilit ve anahtarlar demirciler tarafından imal edilmekteydi. Bu yüzden çilingirler hem imalatçı, hem de çilingirlik görevini yaparlardı. Eskiden anahtarı kaybolmuş ve kilitli kalmış kapıları maymuncukla açmak, bozuk kilitleri onarmak ya da yeni anahtar ve kilit üretmek, bazı makinelerin küçük parçalarını eskisine benzer biçimde yeniden yapmak başlıca çilingirlik işleri arasındaydı. Günümüzde kilit, anahtar ve benzeri eşyalar modern kilit ve anahtar firmaları tarafından seri olarak üretildiği için, çilingirlerin önemi azalmış, onların yerini hazır kilit ve anahtar satan ya da bir anahtardan makine ile benzerlerini çoğaltan anahtarcılar almıştır.

Kimlere Çilingir denir?

Çilingirler ve Anahtarcılar Odası’na kayıtlı, sadece çilingir olarak çalışan, çilingirlik işini meslek olarak seçmiş şahıslara çilingir denir.

Çilingir ne iş yapar?

Çilingir, genel olarak, Kilit açar; anahtarı kaybolmuş, bozulmuş, içinde kırılmış, kapalı kalmış tüm kilitleri ve çelik kasa, çelik kapı, çekmece ya da oto kilit gibi aklınıza gelebilecek her kilidi açma ehliyetine sahip kişidir. Kapalı kalmış, anahtarı kaybolmuş kilide anahtar yapar. Her türden kilidin tamir ve bakımlarını yapar. Kilit şifrelerini değiştirir. Kilide barel takar. Adli durumlarda görev verilirse vaka çözümü (kapı açma) ve bilirkişilik yapar.

Anahtarcı nedir peki, ne iş yapar?

Anahtarcı genel olarak; Anahtar kopyalar Anahtar kodlar, Anahtar “chip” kontrolü yapar. Anahtar yapımı esnasında oluşmuş arazları düzeltir Maymuncuk yapar Adli durumlarda görev verilirse vaka çözümü (anahtar yapımı) ve bilirkişilik yapar. Anahtarcı, anahtar tamiri, anahtar değişimi işlerini ve kilit anahtar satışını yapar. Anahtarla ilgili her tür sorunu, anahtarcı çözer.

Anahtarcı ile çilingir ya da anahtarcı-çilingir aynı şey midir?

Çilingirler ve Anahtarcılar odasına kayıtlı bir bireyin aslında birbiriyle bağlantılı iki ayrı uzmanlık alanı vardır. Her tür anahtar yapımı (anahtarcı) ve her tür kilit açma (çilingir). Bu nedenle de iki kimliği vardır: anahtarcı ve çilingir. Bu tanımlamaların hepsi aynı mesleği belirtmek için kullanılır. Soru: Mesela bir dönem çilingirler ile bazı hırsızların ortak çalıştığı söylenmişti. Bu sayede bütün kilitleri ustalıkla açabilen bir çilingir ile anlaşan hırsızlar, girmek istedikleri evin kapısını bu şahıslara açtırıp, evlere kapıdan giriyorlarmış. İnsan kapısını açtırmak için ya da kilidini değiştirmek için çilingire de güvenemezse kime güvenecek? Cevap: Anahtarcı Çilingir olarak çalışan insanlara dair bu söylenti, bir şehir efsanesinden ibarettir. Burada önemli olan sizin çilingir seçiminizdir. Kilit türü ne olursa olsun her türlü anahtar ve kilit sorunlarınız için sadece Anahtarcılar ve Çilingirler Odası’na kayıtlı bir çilingir ve anahtarcı ile çalışınız. Eğer Oda’ya kayıtlı olmadığı halde kendisini çilingir olarak tanıtan biri ile çalışırsanız, bunun getireceği risklerden kendiniz sorumlu olursunuz. Bunun yanında asıl işi nalburluk ya da inşaat malzemeleri satmak vs. olduğu halde çilingir gibi, kapı açmaya giden şahıslar da var. Bu şahısları mutlaka Oda’ya bildirmelisiniz. Çünkü çilingir ehliyeti olmayan hiç kimse, yasal olarak kapınızı açmaya talip olma hakkına bile sahip değildir! Soru: Anahtarcı-çilingir mesleği zor mudur? Cevap: Anahtarcı çilingir, mesleğinin “hizmet sektörü” olduğunun bilinciyle adım atılmalı hareket etmelidir. Anahtarcı çilingir olmayı gönüllü olarak seçen şahıs için, işini hakkı ile yapmak önemlidir. Anahtarcının kulağı kiriştedir. Yani anahtarcı, her an saat kaç olursa olsun çilingir ihtiyacı olan birinden telefon gelip işe gidebileceğini bilir. Biz de hayatımızı anahtarcı olduğumuz gerçeğine göre düzenlediğimizden kendimize nöbetçi anahtarcı diyoruz ve anahtarcı olarak herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Soru: Peki nasıl anahtarcı çilingir olunur? Cevap: herşeyin başında olduğu gibi İstek tabii ki önemlidir. Şimdi anahtarcı çilingir meslek kursları var. Ama bu işi isteyen kişinin mekanik yatıklığı ve anahtarcı beyni olmak zorundadır. Hiçbir şey olamayan anahtarcı da olamaz! Anahtarcı çilingirin elleri beceriklidir. Pratik zekası yüksektir. Kaşısındakine karşı uysal ve Sabırlıdır. Anahtarcı çilingir, 9-5 çalışmaz. Anahtarcı çilingir olmak isteyenler bu işe, işinin meşakkatli olduğunu bilerek niyetlen meliler. Yoksa hiç bulaşmamalı!